Web 3.0, dar vadinamas semantiniu žiniatinkliu, - tai naujos kartos internetas, kuriuo siekiama, kad internetas taptų pažangesnis, labiau susietas ir naudingesnis naudotojams. Skirtingai nuo savo pirmtakų - Web 1.0 ir 2.0, kurie pirmiausia buvo orientuoti atitinkamai į dalijimąsi informacija ir naudotojų kuriamą turinį, Web 3.0 tikslas - sukurti sudėtingesnį žiniatinklį, kuris galėtų suprasti duomenų turinį ir kontekstą bei naudotojams suteikti prasmingesnę ir labiau suasmenintą patirtį.
Pagrindiniai 3.0 žiniatinklio bruožai yra šie:
- Dirbtinis intelektas (AI): Web 3.0 naudoja dirbtinį intelektą, kad sukurtų išmaniuosius pagalbininkus, kurie gali suprasti natūralią kalbą ir pateikti naudotojams labiau individualizuotus paieškos rezultatus ir rekomendacijas.
- Mašininis mokymasis: Web 3.0 naudoja mašininio mokymosi algoritmus dideliems duomenų kiekiams analizuoti ir interpretuoti bei prasmingesnei naudotojų patirčiai kurti.
- Sąveikumas: Web 3.0 sukurtas taip, kad būtų galima sklandžiai integruoti ir palaikyti ryšį tarp skirtingų prietaisų, programų ir platformų.
- Decentralizacija: Web 3.0 tikslas - atsisakyti centralizuotos kontrolės ir pereiti prie labiau decentralizuoto ir paskirstyto žiniatinklio, paremto blokų grandinės technologija.
- Duomenų saugumas ir privatumas: Web 3.0 orientuotas į didesnio saugumo ir privatumo užtikrinimą naudotojams, naudojant kriptografiją ir kitas saugumo priemones duomenims apsaugoti.
Apskritai Web 3.0 siekiama sukurti pažangesnį, labiau individualizuotą ir decentralizuotą žiniatinklį, gebantį suprasti ir sujungti duomenis naujais būdais. Jis dar tik pradedamas kurti, tačiau gali pakeisti mūsų naudojimosi internetu ir bendravimo su juo būdus.